Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce przez obywatela Hiszpanii

Transgraniczność w operacjach handlowych to już codzienność. Zwłaszcza w Unii Europejskiej, gdzie króluje zasada wolności gospodarczej oraz swobodnego przepływu, osób towarów i usług, szereg ułatwień, przed którymi stają przedsiebiorcy zachęca ich do wychodzenia w swojej działalności poza granice jednego tylko kraju, a migracje w celach gospodarczych są coraz częstsze. Jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne, gdyż sprzyja rozwojowi gospodarczemu (korzystnemu dla nas wszystkich), a samym przedsiębiorcom otwiera drzwi na nowe możliwości, pozwalając zdobyć cenne kontakty, nowych partnerów biznesowych i szersze rynki zbytu. Także wymiana handlowa między Polską i Hiszpanią z każdym dniem zyskuje na znaczeniu. W związku z tym warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie mają obywatele Hiszpanii decydujący się na podjęcie działalności w Polsce, oraz jakie formalności muszą spełnić. W niniejszym artykule skupimy sie na spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, ciesząca się wśród przedsiębiorców największą popularnością.

SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ VS. SOCIEDAD DE RESPONSABILIDAD LIMITADA

Hiszpańskim odpowiednikiem spółki kapitałowej, którą poddajemy analizie w niniejszym artykule, jest Sociedad de Responsabilidad Limitada (S.R.L.), o minimalnym kapitale zakładowym w wysokości 3.000 euro (czyli okolo 12.600 zl). Spółka taka podlega wpisowi do odpowiednika naszego Krajowego Rejestru Sadowego, czyli hiszpańskiego Registro Mercantil (w dosłownym tłumaczeniu Rejestr Handlowy). Co ciekawe, by móc zalozyrc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii niezbędne jest także przedstawienie w momencie jej rejestracji zaświadczenia, że nie istnieje inna spółka o tej samej firmie. Dokument do wypełnienia można pobrać na stronie internetowej Centralnego Rejestru Handlowego: http://www.rmc.es .

Na co natomiast powinni zwrócić uwagę obywatele Hiszpanii, którzy chcą założyć spółkę w Polsce? Jest kilka istotnych kwestii, które omowione zostaną w niniejszym artykule. Minimalny kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to 5.000 zl (czyli okolo 1.200 euro). Jeżeli chodzi o dostępne formy jej założenia i zarejstrowania przez obywatela Hiszpanii (i każdego innego kraju Unii Europejskiej), to istnieje kilka możliwości:

TRADYCYJNA REJESTRACJA SPÓŁKI Z UDZIAŁEM NOTARIUSZA

Tradycyjna droga prowadzi przez notariusza i wiąże się z niezbędnym, osobistym stawiennictwem wspólników w kancelarii, a wiec przyjazdem do Polski, bądź też udzieleniem pełnomocnictwa notarialnego z klauzulą apostille innej osobie, tak, by załatwiła sprawę w naszym imieniu. Jest to forma dająca najszersze pole do popisu jeżeli chodzi o nadanie umowie spółki treści przez nas porządnej, pozwalając na jej dowolne kształtowanie (zawsze wtedy, gdy postanowienia są zgodne z prawem, istotą stosunku prawnego i dobrymi obyczajami). Można dzięki temu przyznawać niektórym wspólnikom szczególne uprawnienia (odnoszące się m.in. do prawa głosu, czy też do prawa pierwokupu udziałów), oraz ograniczać prawa niektórych wspólników. Jest to też jedyny sposób dla osób chcących wnieść do spółki wkłady w innej postaci niż pieniężna – czyli tak zwane aporty. Choć jest to forma dająca największy wachlarz możliwości jeżeli chodzi o kształtowanie stosunku prawnego zgodnie z naszą wolą, to trzeba zwrócić uwagę na to, że bez wątpienia jest to wariant najbardziej czasochłonny, bowiem rejestracja spółki w ten sposób może potrwać nawet kilka miesięcy.

REJESTRACJA SPÓŁKI W TRYBIE S24

Kolejnym sposobem, zdecydowanie szybszym, a także niewymagającym osobistego stawiennictwa w kraju jest skorzystanie z elektronicznej platformy S24. Pozwala ona na założenie firmy przez internet, bez wychodzenia z domu. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że by móc skorzystać z takiej możliwości należy być w posiadaniu podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP. Jeżeli chodzi o podpis elektroniczny, to od 1 lipca 2016 r. obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE („rozporządzenie eIDAS”) i teoretycznie, na jego podstawie podpis elektroniczny zdobyty w innym kraju Unii Europejskiej powinien działać i być honorowany także w pozostałych państwach Wspólnoty.

Chcąc natomiast zdobyć w Polsce opisane wyżej narzędzia autoryzacyjne, zarówno podpis elektroniczny, jak i profil zaufany ePUAP (o który można wnioskować na stronie: https://pz.gov.pl/pz/index), obywatel Hiszpanii (i kazdego innego kraju Unii Europejskiej) musi posiadać numer PESEL. Do tego konieczne jest dokonanie pewnych formalności, dla których osobiste stawiennictwo w kraju jest niezbędne.

Osobom zameldowanym w Polsce numer ten przyznawany jest z urzędu. Niemniej jednak, osoby nieposiadające stałego meldunku także mogą ubiegać się o jego nadanie. Trzeba w tym celu złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy, podając w punkcie siódmym cel, dla którego chcemy uzyskać nr PESEL i podstawę prawną, która obliguje nas do jego posiadania. W tym konkretnym przypadku byłoby to Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 5 pazdziernika 2016 r. w sprawie profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej, § 8. punkt 3. Nie podlega to żadnym opłatom administracyjnym, chyba że powyższe formalności dokonywane są przez pełnomocnika (wtedy należy uiścić opłatę za udzielenie pełnomocnictwa w wysokości 17 zł).

Trzeba jednak pamiętać o tym, ze w przypadku zakładania spółki przez internet istnieją pewne ogranicznenia co do możliwości kształtowania stosunku prawnego. Przy zakładaniu spółki można bowiem korzystać jedynie z gotowego wzorca umowy, dostępnego w systemie S24. Nie można wprowadzać do niego żadnych zmian ani modyfikacji, a tym samym nie jest możliwe nadanie wspólników szczególnych uprawnień, ani też ograniczenie przysługujących im praw. W wariancie tym nie jest możliwe też wnoszenie aportów, w związku z czym kapitał zakładowy musi być w pełni pokryty przez wkłady pieniężne, które muszą zostać wpłacone w całości w terminie siedmiu dni od momentu wpisu spółki do rejestru. Jest to najszybszy, trwający tylko około dwóch tygodni sposób rejestrowania spółki.

Poza dwoma opisanymi powyżej sposobami istnieją też alternatywne możliwości, które mogą być ciekawym i atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób zza granicy, które nie przebywają na stałe w Polsce i ciężko jest im zorganizować się w taki sposób, by móc się w kraju pojawić, bądź też po prostu zależy im na czasie.

REJESTRACJA POWIERNICZA ZGODNIE Z WYTYCZNYMI

Pierwszym z tych sposobów jest oferowana przez kancelarie prawne powiernicza rejestracja spółki zgodnie z wytycznymi osoby zainteresowanej. Kancelaria rejestruje wtedy spółkę za pomocą platformy S24, stosując się przy tym do szczegółowo udzielonych wcześniej wskazówek osoby zainteresowanej co do firmy spółki, jej siedziby czy tez przedmiotu działalności, stając się ona sama jej udziałowcem i zarządem po to, by po wpisaniu spółki do rejestru dokonać następczej sprzedaży udziałów i odpowiednich zmian w strukturze zarządu. Z tą chwilą to klient ma pełną władzę i kontrolę nad podmiotem, mogąc podejmować działania w jego imieniu i na jego rzecz. By dokonać sprzedaży udziałów niezbędne jest stawiennictwo osobiste osoby zainteresowanej, bądź jej pełnomocnika (z pełnomocnictwem notarialnym wyposażonym w klauzulę apostille) w kancelarii.

ZAKUP GOTOWEJ I ZAREJESTROWANEJ SPÓŁKI

Ostatnim, a zarazem najszybszym sposobem podjęcia działalności przez obywatela Hiszpanii (i kazdego innego kraju Unii Europejskiej) w Polsce jest zakup juz gotowej i zarejestrowanej spółki. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, którym zależy na czasie, chcących rozpocząć działalność w trybie natychmiastowym. Polega to na nabyciu udziałów w spółce wpisanej już do KRS i zarejstrowanej do celów VAT, przy jednoczesnym dokonaniu odpowiednich zmian w umowie spółki co do jej firmy, siedziby, przedmiotu działalności czy też wysokości kapitału zakładowego. Niezbędne do tego jest stawiennictwo osobiste w kancelarii notarialnej osoby zainteresowanej, bądź też jej pełnomocnika (z pełnomocnictwem notarialnym wyposażonym w klauzulę apostille).

Wspólne dla wszystkich powyżej omówionych wariantow jest to, ze należy zapłacić podatek od czynności prawnych w wysokości 0,5% kapitału zakładowego.

INNE ISTOTNE KWESTIE – REJESTRACJA DO CELÓW VAT

Co istotne, chcąc podjąć w Poslce działalność gospodarczą, obywatele innych krajów muszą mieć na względzie fakt, że rejestracja do celów VAT, która ma sformalizowany charakter, jest czasochłonna i może potrwać nawet do kilku miesięcy od momentu wpisania spółki do KRS. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu VAT-R. Od 2017 roku, art. 96 ust. 4 ustawy o VAT przewiduje, ze naczelnik urzędu skarbowego dokonuje rejestracji czynnego podatnika VAT „po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym”, w celu sprawdzenia jego wiarygodności i rzetelności podanych w formularzu zgłoszeniowym informacji, w związku z czym, czas oczekiwania obecnie jest znacznie dłuższy. Z tego względu, przy zakładaniu działalności gospodarczej pozostaje nam bądź uzbroić się w cierpliwość, bądź też wybrać rozwiązanie pozwalające na zakup gotowej już spółki zarejestrowanej wcześniej do celów VAT i cieszyć się natychmiast możliwością pełnego z niej korzystania.

Należy pamiętać jednak, że rejestracja do celów VAT nie zawsze jest konieczna, bowiem ustawa przewiduje zarówno wyłączenia przedmiotowe, jak i podmiotowe. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to ze względu na roczne obroty przysługuje ono znacznej większości przedsiębiorców, gdy nie przekraczają one 200.000 zl.

INNE ISTOTNE KWESTIE – SKŁADKI NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Co więcej, w myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli spółka ma tylko jednego wspólnika, który jest zarazem osobą fizyczną, to uznaje się go za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. W konsekwencji polega on obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne). Obowiązek ten nie rodzi się, lub automatycznie wygasa wtedy, gdy wspólników jest przynajmniej dwóch, bez względu na posiadaną przez każdego z nich liczbę udziałów.

PODSUMOWANIE

Zważywszy na obszerność omawianego zagadnienia, nie sposób w jednym artykule zawrzeć wszystkich istotnych informacji. Mam jednak nadzieję, że opisane tutaj kwestie, które warto wiedzieć już od samego początku i z mojego punktu widzenia najistotniejsze, dodadzą odwagi niezdecydowanym, którym chodzi po głowie pomysł inwestowania w Polsce. Choć formalności jest wiele, to w rzeczywistości nie jest to takie trudne, jakby mogło się wydawać, a podane powyżej rozwiązania sprawiają, że każdy może znaleźć atrakcyjne dla siebie wyjście, w zależności od indywidualnych potrzeb i zapatrzeń na omawiany temat. Jako polsko – hiszpańska kancelalria chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i szczegółowo wyjaśnimy niejasne kwestie. Jesteśmy do Waszej dyspozycji!

  1. Golc

ŹRÓDŁA:

https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/zakladam-firme/rejestracja-dzialalnosci/rejestracja-spolki-z-o-o 

https://obywatel.gov.pl/czym-jest-epuap 

https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/uzyskaj-numer-pesel-dla-cudzoziemcowhttps://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/proc/1609-rejestracja-vat

https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/ubezpieczam-sie/platnik-skladek-do-zus/obowiazki-wspolnika-jednoosobowej-spolki-z-o.o.


Leave a comment